Provedeno istraživanje u osmim razredima: Idemo u srednju!
Autor: Irena Šestak, 22. 5. 2020.

Razrednici 8. a i b razreda, Marijana Belko i Željko Kraljić, u suradnji sa psihologinjom škole Irenom Šestak napravili su istraživanje s učenicima 8. razreda na temu ''Idemo u srednju!''. Budući da uskoro počinju upisi, podsjetili su učenike na isto, a cilj je bio i da psihologinja i razrednici vide na čemu još treba poraditi. Od 36 učenika njih 33 je ispunilo online anketu. Više o rezultatima pročitajte u nastavku!

85 % učenika odlučilo je koji smjer planira upisati, a njih 91 % posjetilo je web stranicu škole koju namjerava upisati61 % učenika razgovaralo je  s učenikom koji pohađa školu koju namjeravaju upisati. Upitnik o profesionalnoj orijentaciji ispunio je 61 % učenika , a na tome će se još poraditi da i ostali ispune barem jedan takav upitnik. Web stranicu e-usmjeravanje posjetilo je 76 % učenika, a web stranicu CISOK-a (Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri) posjetilo je tek 18 % učenika pa će razrednici naći materijale kojima će pokušati učenicima još više približiti ovu web stranicu. Bodove za upis u srednju školu izračunalo je 67 % učenika. Najava je da će proces upisa trajati od početka lipnja do kraja srpnja i da je to predug period smatra 55 % naših osmaša. U školskom projektu Zanimanja, učenici su upoznali što i kako rade medicinski tehničar, prodavačica, kuhar, team leader, arhitekt i slastičar i 97 % učenika je zadovoljno ovakvim načinom rada i upoznavanjem zanimanja. Na kraju je učenicima postavljeno pitanje što im je važno pri donošenju odluke o školi i budućem zanimanju , a odgovori su bili: da upišem što volim, da sam zadovoljan školom, ocjene i broj bodova, da imam dovoljno informacija i da je to ono što me zanima, mjesto rada, da nakon završetka srednje imam dobru podlogu za studij, da mi je zanimanje zanimljivo, da ne pogriješim u odabiru srednje škole, da imam dovoljno znanja nakon škole, da me to zanima te težina škole i plaća nakon što završim školu.