« Studeni 2019 »

Primanje roditelja:

- utorak i četvrtak

od 15,30 do 16,30 sati.

Ispis statistike od 3. 1. 2012.

Ukupno: 332049
Opasnosti virtualnog svijeta
Autor: Irena Šestak, 15. 5. 2019.

Danas gotovo sva djeca školske dobi koriste različite društvene mreže i mobilne aplikacije. Društvene mreže nalaze se na internetu, što znači da ih se može koristiti na različitim uređajima – računalima, laptopima, tabletima i pametnim telefonima. Na društvenim medijima mogu se dijeliti poruke, slike, zvučni zapisi ili videozapisi. Naročito su popularne aplikacije koje omogućuju slanje poruka osobama koje već poznajete i videoplatforme koje omogućuju dijeljenje i gledanje videoklipova na internetu i njihovo komentiranje. Neke društvene mreže uglavnom služe za komunikaciju s prijateljima, no na drugima su poruke javne i svatko ih može vidjeti. Nove metode komunikacije zahtijevaju nove vještine i u ljudskim odnosima i u korištenju raznovrsnih uređaja i aplikacija. Važno je da djeca budu svjesna kome su upućene njihove poruke – i koliko je širok i brojan krug onih koji te poruke vide.

PRIJEDLOZI ZA RAZGOVOR U OBITELJI

Koje sve društvene mreže poznaješ?

Za što se koriste i po čemu se međusobno razlikuju?

Što treba napraviti kad želiš koristiti novu internetsku uslugu ili mobilnu

aplikaciju?

Koga prihvatiti kao prijatelja?

Kakve sadržaje možeš ili trebaš dijeliti na društvenim mrežama?

Kakve sadržaje ne treba dijeliti?

Kakve sadržaje je zabranjeno dijeliti?

Također je prijedlog da zajedno s djetetom pogledate i prokomentirate film koji možete pronaći na linku ispod.

Više informacija o zaštiti djece u virtualnom svijetu možete pronaći na web stranici: https://www.medijskapismenost.hr/