Posjet osmih razreda Vukovaru

Autor: Maja Barbić, nikki paškalj, 16. 11. 2016.

Za mir u budućnosti važno je poznavanje prošlosti

Svi znaju za stravične događaje koji su se desili u Vukovaru prije 25 godina. Neki manje, neki više. Učenici osmih razreda o tome uče na satu povijesti, no kako bi što više saznali o ratu, Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provodi projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“.

Cilj projekta je učenike osmih razreda učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar, prenošenje poruke mira, prihvaćanje različitosti i suosjećanja. Ministarstvo branitelja financira smještaj, prijevoz i prehranu za sve učenike. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje novih običaja i kulture zavičaja. Ove su godine na dvodnevnu terensku nastavu u Vukovar učenici otišli 7. studenog. Prvi su dan posjetili Gradski muzej i Muzej vučedolske kulture gdje su naučili nešto o prošlosti i običajima ljudi u tome kraju. Kasnije su odslušali predavanje o Domovinskom ratu. Kakve su bile obrambene strategije, zašto je do rata uopće došlo i tko su bili njegovi junaci. Drugi dan učenici su posjetili Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru, Spomen-dom i  najveću masovnu grobnicu Ovčaru, Spomen-obilježje Vodotoranj te Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Završna faza bila je Škola mira čiji je cilj da učenici odu iz Vukovara s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije.